O parafii

Nasza parafia jest parafią katedralną. Została erygowana w 1960 przez ks. bpa Maksymiliana Rode. W 1961 objął ją proboszcz ks. Jerzy Szotmiller, późniejszy ksiądz dziekan, a w latach 1979–2011 biskup Kościoła Polskokatolickiego diecezji krakowsko-częstochowskiej. Początkowo parafia posiadała murowaną kaplicę przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 16. Od 1971 parafia przeniosła się do budynku przy ul. Jasnogórskiej 33. 23 sierpnia 1979 wojewoda częstochowski wydał zgodę na budowę nowej świątyni. Kamień węgielny położono 10 lipca 1983. Uroczyste poświęcenie kościoła w Częstochowie miało miejsce w dniu 1 września 1985 w obecności licznie zgromadzonych wiernych i duchowieństwa Kościoła.

Zarządcą parafii jest kustosz katedry ksiądz Szczepan Rycharski. 14 października 2023 roku odbył się ingres ordynariusza Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej księdza biskupa Antoniego Normana, który raz w miesiącu koncelebruje Mszę Świętą w katedrze.

Msza Święta odbywa się w każdą niedzielę i święta o godzinie 11:00. Po Mszy parafianie mogą udać się na poczęstunek do kawiarni „Pod Zakrystią” znajdującej się w dolnej części katedry.